Co wysiewać w warzywniku na jesień?
Co wysiewać w warzywniku na jesień?
Przygotowanie gleby na jesienny wysiew warzyw
Na początek należy wykonać pielenie, trzeba pozbyć się wszystkich chwastów i pozostałości roślin z poprzedniej uprawy. Następną niezbędną czynnością jest spulchnienie gleby, dzięki czemu podłoże będzie przepuszczało wodę i nezbędne skadniki odżywcze. Podczas spulchniana warto dodać kompost lub obornik, szczególnie jeśli gleba jest gliniasta i mocno zbita. Do tego polecamy Obornik Koński naturalny granulowany marki Ogród Start, który możecie zamówić w sklepie Gardenstart.
Pamiętaj, że najlepsze pH podłoża do uprawy warzyw wynosi ok. 6,5-7,4, czyli ma odczyn zbliżony do obojętnego.
Aby Twoje plony były zdrowe i obfite, konieczne jest także nawożenie podłoża. Do tego możesz wykorzystać kompost, Obornik Bydlęcy naturalny granulowany lub Nawóz Uniwersalny jesienny granulowany.
Następnie przygotuj gorządki i rozpocznij jesienny wysiew warzyw! Pamiętaj tylko, aby kontrolować pogodę - jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła poczekaj. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do zbyt wczesnego kiełkowania nasion.
Wysiew marchwi jesienią
Warzywa korzeniowe są bardzo wytrzymałe na mrozy. W tym okresie warto siać nasiona marchewki, pietruszki i rzodkiewki.
W przypadku marchwi, wysiew najlepiej wykonać w listopadzie, natomiast jeśli jest bardzo ciepło, wysiew można przeciągnąć do grudnia. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt szybkie posianie marchwii może doprowadzić do jej wykiełkowania przed zimą, a co za tym idzie - kiełki nie przetrwają zimy.
Wybieraj odmiany wczesne, takie jak “Amsterdamska” czy “Kalina F1”. Do wysiewu użyj nieco więcej nasion niż na siew wiosenny, ponieważ zazwyczaj nie wszystkie nasiona przetrwają mrozy. Pierwsze zbiory powinny być gotowe już w maju.
Pietruszka - siew jesienny
Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku pietruszki, którą również siejemy w listopadzie lub na początku grudnia, a młode warzywa będą gotowe do zbioru w maju.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca dla rozpoczęcia uprawy pietruszki jesienią. Nasiona pietruszki nie mogą być siane w miejscu, w którym wcześniej uprawialiśmy warzywa korzeniowe. Perfekcyjnym wyborem będzie miejsce po cebuli, dyni czy kapuście.
Pietruszka znosi mrozy lepiej niż marchew, młode siewki tolerują nawet niewielkie przymrozki. Decydując się na wysianie nasion pietruszki wybierz odmiany wczesne - “Cukrowa”, “Kaśka”, “Lenka”.
Sianie nasion rzodkiewki jesienią
Rzodkiewka to kolejne warzywo, które możemy z powodzeniem uprawiać jesienią. Rośnie bardzo szybko, a w dodatku jest wyjątkowo prosta w uprawie. Nasiona rzodkiewki można siać we wrześniu, październiku i listopadzie, do wzrostu potrzebuje od 10 do 20℃. Rzodkiewka rośnie bardzo szybko, dlatego pierwsze zbiory będą gotowe po zaledwie 4-5 tygodniach!
Jaką odmianę rzodkiewki wybrać na siew jesienny? Są to m.in. “Melito F1”, “Celeste F1”, “Opolanka”, “Cherry-Belle”.
Siew cebuli jesienią
Innym warzywem, które wysiewamy jesienią jest cebula ozima sadzona z dymki. Najlepszym terminem na wsadzenie dymki w ziemię jest październik, niektórzy robią to też w listopadzie, ale jest to termin dość ryzykownym. Wykorzystaj cebulki dymki o średnicy powyżej 2 cm.
Wybierz stanowisko, na którym wcześniej były uprawiane rośliny na oborniku, a jeśli takiego nie posiadasz, nawieź ziemię, za pomocą Obornika naturalnego granulowanego od Ogród Start.
Zdecyduj się na odmiany odporne, odpowiednie na siew jesienią, np. “Żytawska”, “Rawska”, “Fiesta”, “Czerniakowska”.
Przed zimą zakryj zagony słomą, natomiast warzywa pokryj agrowłókniną - dzięki temu zbiory cebuli będą gotowe w kwietniu.
Jesienny siew czosnku ozimego
Najlepsze odmiany, które sprawdzą się w wymagających warunkach pogodowych to “Harnaś” i “Orkan”. Jeśli masz taką możliwość, dla czosnku wybierz miejsce po ogórkach, pomidorach, grochu lub fasol. Zwróć uwagę na podłoże - musi być bardzo dobrze spulchnione. Zbiór czosnku ozimego powinien być gotowy w lipcu.
Uprawa sałaty, roszponki i szpinaku jesienią
Wczesną jesienią, na początku września, warto rozpocząć siew roślin liściastych, takich jak sałata masłowa, roszponka i szpinak. Temperatura spada, co stwarza im idealne warunki do wzrostu. Te warzywa będą plonować całą jesień i zimę (chociaż w pochmurną i mroźną zimę ich wzrost może się delikatnie zatrzymać), także przez cały ten czas możesz zrywać ich młode liście, a cała roślina może zostać w grządce nawet do wiosny.
Poza sałatą masłową, we wrześniu możesz także siać sałatę rzymską i głowiastą.
W okresie przymrozków nie zapomnij o zabezpieczeniu swoich upraw - okryj je agrowłókniną, gałęziami lub słomą, aby przetrwały trudniejszy czas. Jeśli chcesz stworzyć im lepsze warunki do wzrostu, możesz się zdecydować na posianie warzyw w szklarniach lub inspektach, gdzie warunki będą dużo korzystniejsze.